Własna drukarka czy ksero – co jest tańsze?

Własna drukarka czy ksero – co jest tańsze?

Drukowanie i kserowanie notatek, sprawozdań, skryptów, instrukcji i wielu innych będzie nam towarzyszyć przez całe studia. Czy warto więc kupić własną drukarkę, czy jednak korzystanie z wydziałowego ksera ostatecznie okaże się tańsze? Gdzie znajdziemy większe oszczędności? W tym wpisie postaram się to policzyć. 🙂

 

Jako przykład drukarki przyjmę laserowe urządzenie HP Laserjet P1102, z którego sam korzystam. Dlaczego akurat to? Jak na drukarki laserowe, ta jest dosyć tania (drukarka, jak i tonery), nieawaryjna i bardzo wydajna, o czym z pewnością przekonacie się, gdy przejdziemy do obliczania kosztów wydruku 🙂

Natomiast za koszty drukowania na uczelni przyjmę cennik jednego z punktów ksero na moim wydziale – z doświadczenia wiem, że ceny te w większości takich punktów są podobne.

 

Czas na obliczenia

Zacznijmy od wydajności drukarki. Jeden toner wystarcza na wydrukowanie, według moich obliczeń, 2500 kartek. Zakładając, że średnio połowa wydruków jest jednostronna, a połowa dwustronna, daje to 3750 wydrukowanych stron na jednym tonerze. Oczywiście, wszystko zależy od tego, co drukujemy – producent ocenia wydajność wkładu na 1600-2000 stron, jednak doświadczenie pokazało mi, że wydruk tekstu nie zużywa tak bardzo zasobów naszego tonera, dzięki czemu możemy wydrukować jeszcze więcej, niż przewiduje producent. Mimo to, koszty policzę również z uwzględnieniem statystyk producenta.

Jeśli chodzi o sam toner, skupię się tutaj na zamiennikach, które kosztują ok. 40-45 zł – zaletą P1102 jest to, że nie odrzuca nieoryginalnych części 🙂

Papier: jedna ryza (500 arkuszy) to ok. 13 zł, więc cena jednej kartki wynosi zaledwie 3 gr.

 

Podsumowując

3750 stron/toner (moje obliczenia) 1600 stron/toner (obliczenia producenta) Ksero

Koszt samego tonera/stronę

1 gr 3 gr
Koszt wydruku strony 4 gr 6 gr

15 gr

Koszt wydruku 2 stron 5 gr 7 gr

30 gr

 

Jak widzicie, nawet zakładając „pesymistyczną” opcję wydruku jedynie 1600 stron na jednym tonerze, w porównaniu z punktem ksero, oszczędzamy ponad 50% na każdej zadrukowanej stronie, a aż ponad 75%, gdy drukujemy dwustronnie.

 

Powyżej policzyłem ile kosztuje nas sam wydruk, jednak trzeba uwzględnić też koszt kupna samej drukarki.

HP P1102 możemy kupić za ok. 350 zł w sklepie RTV Euro AGD, lub 400 zł na Allegro. Pojawił się również nowy model drukarki, M12a, określany jako „następca P1102”, który możemy dostać za niecałe 300zł na Morele.net, jednak z tego urządzenia nigdy nie korzystałem. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, policzę wszystko dla każdej z wymienionych cen.

Załóżmy, że drukarka będzie nam służyć przez całe 5 lat studiów – co jest bardzo możliwe, bo jak wspomniałem na początku, ten model jest z reguły nieawaryjny. Po ilości kupowanego przeze mnie papieru wynika, że zużywam ok. 1000 kartek rocznie. Kalkulator w dłoń!

1000 kartek -> 1500 stron/rok

5 lat studiów = 7500 stron

 

 

Cena w sklepie
350 zł
Cena na Allegro 400 zł Cena modelu M12a
300 zł
Cena drukarki/stronę 5 gr 5 gr 4 gr
+ druk 1 strony
(3750/1600 stron/toner)
9 gr/11 gr 9 gr/ 11gr

8 gr/10 gr

 

Powyższe obliczenia jednoznacznie rozwiązują kwestię – nawet drukując nie za wiele, kupno drukarki i jej eksploatacja jest tańsza, niż drukowanie na uczelni. Jeśli uda nam się kupić drukarkę jeszcze taniej (promocje, wyprzedaże) lub zwiększymy liczbę wydruków, koszt przypadający na każdą stronę okaże się jeszcze niższy.

Do tego dochodzi też fakt, iż własna drukarka jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – możemy drukować o każdej porze dnia i nocy (chyba, że mamy współlokatorów 😉 ), bez wychodzenia z domu, czekania w kolejce i ciągłego przegrywana plików na pendrive itp.

 

Oczywiście każdy ma swoje preferencje, jednak jak dla mnie, drukarka w tym starciu zdecydowanie wygrywa 🙂 A Waszym zdaniem, który wybór jest lepszy? Zapraszam do komentarzy, a także na Facebooka Student Kontra Finanse, gdzie pojawiają się informacje o każdym nowym artykule na blogu.

Do zobaczenia! 🙂

One thought on “Własna drukarka czy ksero – co jest tańsze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook